ergonomia w biurze 2

Biurko w biurze, czyli przepisy jedno, a ergonomia drugie.

Artykuł ten miał powstać, ale nie przypuszczałem, że powstanie tak szybko. Inspiratorem do powstania już teraz i w takiej formie był pewien znany polityk, a zarazem doskonały doradca podatkowy.

W jednym z filmików wpuszczonym w sieci społecznościowe wypowiada w lekko satyrycznym tonie na temat przepisów związanych z biurkami.

Ergonomiczne biurko – pozycja siedząca.

Kilka faktów i mitów na temat biurek z tego rozporządzenia:

1. Tak rozporządzenie jest stare: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. A rozwój cywilizacji i ergonomii poszedł do przodu.

2. Nie wszystko co tam napisane zdezaktualizowało się, bo to ogólniki.

Jednak do brzegu, bo i o brzegu biurka też tam będzie.

Załącznik: Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii ,jakie  powinno spełniać stanowisko pracy wyposażone w monitory ekranowe. 

„4.1. Konstrukcja stołu powinna umożliwiać dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury.

4.2. Szerokość i głębokość stołu powinna zapewniać:

a) wystarczającą powierzchnię do łatwego posługiwania się elementami wyposażenia stanowiska i wykonywania czynności związanych z rodzajem pracy,

b) ustawienie klawiatury z zachowaniem odległości nie mniejszej niż 100 mm między klawiaturą a przednią krawędzią stołu,”

Chyba że sama klawiatura zapewnia nam tak szeroki spocznik na nadgarstki. Ta której używam taki mięciusieńki spocznik ma.

„c) ustawienie elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, to jest w zasięgu jego kończyn górnych, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. I co tam o stole znajdziemy:

4.3. Wysokość stołu oraz siedziska krzesła powinna być taka, aby zapewniała:

a) naturalne położenie kończyn górnych przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem,”

Naturalne ułożenie kończyn górnych oznacza ułożenie ich w stawie łokciowym pod kątem 90 stopni.

b) odpowiedni kąt obserwacji ekranu monitora w zakresie 20°÷50° w dół (licząc od linii poziomej na wysokości oczu pracownika do linii poprowadzonej od jego oczu do środka ekranu), przy czym górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej oczu pracownika,’

Mówiąc prościej idealnie by było aby ekran naszego komputera czy to laptopa, a w zasadzie górna jego krawędź znajdowała się na wysokości naszego wzroku. Choć niektórzy twierdzą, że laptopy nie podlegają temu rozrządzeniu bo zgodnie z §  3. tegoż rozporządzenia Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do: pkt. 4) systemów przenośnych nie przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy.

A jak ja używam na danym stanowisku to co nie wolno mi?

„c) odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu.

4.4. Powierzchnia blatu stołu powinna być matowa, najlepiej barwy jasnej.”

Zwrócę tu uwagę iż najlepiej nie oznacza że musi. Ja mam ciemnobrązowe i mnie to pasuje.

Czyli literalnie rzecz ujmując nie za wiele w tym starym rozporządzeniu o biurkach jest mowy. Czy to oznacza wolnoć Tomku w swoim domku? Czy może dosadniej, a niech nie boli co chce bo mnie stać na dobrego rehabilitanta.

Ja taki odważny nie jestem w tych stwierdzeniach.

Jak już się przy moim biurku nasiedzę to razem wstajemy (jak widać na zdjęciu). Mądrzy ludzie od ergonomii mówią że dwie godziny na 8 spędzone przy biurku fajnie postać. I ja się z tym zgadzam.

Ergonomia – pozycja stojąca przy biurku.

Ja dokupiłem tylko stelaż z automatyką podnoszenia i opuszczania do mojego biurka i stało się dużo przyjaźniejsze.

Jest jeszcze jednak prawda o biurku: czy się stoi czy się siedzi ergonomia nogą się należy.

Ergonomia. Podnóżek regulowany ergonomiczny i mata antyzmęczeniowa również poprawiająca ergonomię.

Na poprawienie swojej ergonomii pracy wydałem ostatnio mniej niż wydałbym na 10 wizyt u dobrego rehabilitanta.

Chcesz wiedzieć o ergonomii pracy przy biurku i nie tylko więcej zapraszam do obejrzenia mojego webinaru „Ergonomia praktyczna, a nie teoretyczna:

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.