1Z1A2324

O co chodzi z 3 x O podczas ewakuacji poszkodowanego w wysokości.

Sprawna akcja ewakuacyjna z wysokości musi odbywać się zgodnie z zasadą 3 x O

Odpowiedni sprzęt
Odpowiednio przeszkoleni ludzie
Odpowiedniej warunki
To sukces do zorganizowania sprawnego systemu ratunkowego w organizacji.

Odpowiedni sprzęt, czyli dobrany do rodzaju potencjalnej ewakuacji.

Najpierw odpowiadasz sobie na pytanie czy tylko będziesz opuszczał w dół poszkodowanego, czy też będziesz musiał go podciągnąć nieco lub nawet kilka metrów do góry.

Wykaz przykładowego sprzętu ewakuacyjnego:

  • AG10 (K lub A) HUBA firmy PSA
  • BOREAS HUB firmy Irudek
  • Rollgliss R250 lub R 550 firmy 3M marka DBI-SALA
  • Urządzenie ewakuacyjne MK II (AR 010) – firmy Protekt
  • Urządzenie ratowniczo – ewakuacyjne Ikar
  • Safescape Elite firmy Honeywell marka Miller

I jeszcze wiele innych.

Odpowiednio przeszkolonych ludzi.
Pamiętaj, że szkolenie powinno po pierwsze odbywać się na sprzęcie który faktycznie twój zespół szybkiego reagowania będzie używał. Po drugie pamiętaj, że nawet jeśli chcesz zacząć od szkolenia ich w warunkach „laboratoryjnych”  tj. na poligonie to później koniecznie przeszkól/poćwicz z nimi w warunkach realnych w których będą później faktycznie działać.

Odpowiednie warunki to nic innego jak umiejętność podjęcia odpowiednio wcześnie decyzji czy damy radę czy zabezpieczamy poszkodowanego i czekamy na sekcję ratownictwa wysokościowego z PSP. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu lub odpowiednio kompetentnych członków do reagowania na niektóre trudne sytuacje to zostaw taką sytuacje ratownikom wysokościowym z PSP.

Odpowiednie warunki to również odpowiednio przygotowane „lądowisko” czyli miejsce posadowienia poszkodowanego po jego opuszczenia na poziom „0”.

Pamiętaj, że sprawna ewakuacje składa się z odpowiedniego punktu kotwienia (zgodnego z normą 795 – punkty kotwienia) do którego  przyczepiasz sprzęt do ewakuacji (zgodny z normą PN EN 341 – Urządzenia do opuszczania stosowane w akcjach ratowniczych i PN-EN 1496 – Ratownicze urządzenia podnoszące) no i oczywiście szeleczki na grzbiet ratownika i poszkodowanego by się przydały. Norma dla szelek to: PN-EN 361. Alternatywą dla poszkodowanego, który znajduje się na wysokości i nie posiada szelek oraz jest nieprzytomny jest trójkąt/chusta ratownicza zwana czasami „pieluchą”. Zgodnie z normą PN-EN 1498 – pętle ratownicze.

Jeśli będziesz miał spełnione warunki 3 x O to będziesz miał pewność, że będziesz przygotowany na sytuację kryzysową.

Jeśli chcesz przećwiczyć ewakuację poszkodowanego z wysokości lub chcesz zorganizować u siebie pokazy  ewakuacji z wysokości to Ryszard ze mną i moim zespołem chętnie przyjedzie i nauczy Was jak zrobić to sprawnie i bezpiecznie.

Na zachętę pooglądaj filmy i zdjęcia z pokazu, który robiliśmy 26.10.2022 r. podczas Konferencji naukowo-technicznej „Aktualne problemy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy w budownictwie” organizowanej przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Po więcej zapraszam na mój kanał: https://www.youtube.com/channel/UCZkw_wHCQxEVYVfZFll6Hug

Bartek, Ryszard i Artur po pokazie.

#RyszardUczyBezpieczeństwa

Artur Lipowicz:

Napisz do mnie artur.lipowicz@gmail.com lub po prostu zadzwoń 883 663 557

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.