IMG_7373

Co ma wspólnego trampolina z komunikacją.

Zanim wyjaśnię o co chodzi z trampoliną słowo wstępu. Kilka dni temu prowadziłem szkolenie dla pewnego działu utrzymania w sporej firmie. Podczas szkolenia kilka razy pytałem o to czy czytali instrukcje użytkowania do różnych sprzętów. Pytania te wynikały oczywiście z kontekstu tematu, o którym akurat rozmawiałem z uczestnikami szkolenie. Pytałem między innymi czy czytali instrukcję bhp lub instrukcję użytkowania do wiertarki, szlifierki, drabiny, podestu ruchomego przejezdnego. Za każdym razem pytałem do instrukcje do sprzętu, który na co dzień używają. Odpowiedź którą za każdym razem  otrzymywałem była że nie czytali.  Pewnie część z czytających zastanawia się teraz nad tym gdzie w tym komunikacja. Przyjmijmy takie założenie. Pracodawca jest odpowiedzialny za bhp.

Art.  207.  [Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie BHP] Kodeksu prcacy

  • 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
  • 2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:

1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;

2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń;

Tak stanowi kodeks pracy. Jednym ze sposobów aby pracownicy wiedzieli o tym  jak pracować bezpiecznie jest zakomunikowanie im tego w instrukcji bhp lub udostępnienie i zapoznanie ich z instrukcją użytkowania do danego sprzętu. Kodeks pracy stanowi:

Art.  2374.  [Instrukcje i wskazówki pracodawcy]

  • 1. Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.
  • 2. Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.
  • 3. Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jednak to nie jest tak że pracodawca opracowuje instrukcje i wiesza je na ścianie lub chowa do szuflady. Aby te komunikacja była skuteczna musi być pewien, że pracownicy przestrzegają instrukcji bhp.

To teraz przejdźmy do trampoliny. Rozłożyłem, a w zasadzie chciałem rozłożyć w maju na długi weekend majowy ową trampolinę.dla moich dzieci. Trampolinę tą mam od chyba 3 lat. Czyli teoretycznie już trzy razy ją ja albo żona rozkładaliśmy na tzw. Sezon trampolinowy. Tym razem rozłożyłem, a w zasadzie chciałem rozłożyć i okazało się że części brakło. Kilku śrubek i kilku plastikowych łączników. Nie mogłem ich znaleźć w domu, więc postanowiłem kupić. Szukałem w Internecie, szukałem w sklepach stacjonarnych i nic. Niestety nie mogłem ich nigdzie kupić. Takich trampolin dużych z tej firmy już nie można kupić. Poszukiwania moje trwały ok. 1,5 miesiąca. Dokupiłem więc podobne śrubki w jednym z marketów. Nie były idealne ale były wystarczające, jak na mój gust. Znalazłem w końcu czas aby dokończyć rozkładanie trampoliny. Zacząłem skręcać podstawę trampoliny i zakładać ochronę pionową (słupki i siatkę wtedy napatoczyła się moja żona i zakomunikowała: Ale te słupki to co w drugim elemencie mają być. Pomyślałem: Ale jak to?  Wtedy wzięliśmy (montaż z córką i najstarszym synem robiliśmy) do ręki instrukcję montażu i tak faktycznie było. Czyli nie brakowało mi części tylko źle montowałem trampolinę. Nie z instrukcją tylko z moimi wspomnieniami z przed roku. Nie montuje przecież codziennie tej trampoliny więc tym bardziej powinienem do ręki wziąć od razu instrukcję montażu. Z drugiej strony moja żona gdyby zakomunikowała nam od razu jak wygląda montaż, bo jak widać pamiętała lepiej od nas jak zmontować to nie traciłbym nie potrzebnego czasu na szukanie części które rzekomo zginęły.

Podsumowanie:

Instrukcja bhp czy instrukcja obsługi maszyny czy innego sprzętu nie jest w firmie po to aby była bo taki obowiązek prawny, ale jest to narzędzie skutecznej komunikacji pracodawcy z pracownikiem. Nie wszystko odnajdziemy w przepisach prawa jakimi są Ustawy czy Rozporządzenia. Ja jako biegły bardzo często powołuję się na zapisy dotyczące bezpiecznej obsługi zawarte w instrukcjach wydanych przez producenta sprzętu, który brał udział w wypadku i nie ukrywam że często zaskakuje się co tam jest popisane np. to że trzeba używać okulary ochronne podczas pracy wiertarką udarową. Taki zapis widniał z 8 z 10 instrukcji do wiertarek udarowych które  analizowałem.

One Response

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.