Ujarzmić energię – bezpieczeństwo pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych – wEBINAR – edycja nr 3
26 października 2020 roku weszły w życie wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.
Rozporządzenie wprowadza rewolucyjne zmiany i nowe obowiązki w obszarze eksploatacji.
Ujarzmić energię. Bezpieczeństwo pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych zgodnie z NOWYM rozporządzeniem odpowie na pytania:
- Jak przygotować się do zmian?
- Jak dostosować instrukcje eksploatacji do nowych wymagań?
- Jak dostosować zakład do nowych wymagań?
- Co się zmieni w zakresie świadectw kwalifikacyjnych w energetyce?
Termin szkolenia: 05.02.2020
Forma on-line (webinar)
Koszt: 300 zł netto + VAT
Zapisy:ze względu iż mamy tylko limit 10 miejsc nie ma tradycyjnych zapisów przez formularz rejestracji. Należy wysłać email o treści jestem zainteresowana/zainteresowany szkoleniem „Ujarzmić energię” na adres szkolenia@secura.org.pl
Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności z zakresu:
- aktualnych zmian w zakresie warunków bezpiecznej eksploatacji oraz organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach energetycznych i elektrycznych wynikających z nowelizacji Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych
- prac energetycznych jako prac szczególnie niebezpiecznych
- aktualnie obowiązujących określeń i definicji
- wymagań kwalifikacyjnych osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych
- przykładowych instrukcji organizacji bezpiecznej pracy opracowanych w oparciu o nowe Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych
- omówienia ramowej instrukcji eksploatacji urządzeń energetycznych
- Systemu LOTO (lock out – tag out)
Szkolenie kierowanie jest do:
- osób zajmujących się dozorem elektrycznym i energetycznym,
- służb elektroenergetycznych zakładów przemysłowych,
- osób odpowiedzialnych za eksploatację oraz nadzór urządzeń i instalacji energetycznych,
- pracowników utrzymania ruchu i utrzymania energetycznego,
- służby bhp,
- innych osób zainteresowanych tematyką,
PROGRAM SZKOLENIA
Termin szkolenia: 05.02.2021 godziny 9.00 – 16.00
blok pierwszy
1) Uprawnienia kwalifikacyjne wymagane od osób zajmujących się eksploatacją urządzeń i instalacji energetycznych:
- Wymagania wynikające z przepisów prawa
- Rodzaje urządzeń, instalacji i sieci, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie kwalifikacji
- Prawo energetyczne i akty wykonawcze – uprawnienia kwalifikacyjne osób zajmujących się eksploatacją urządzeń i instalacji energetycznych.
2) Najważniejsze zmiany w zakresie warunków bezpiecznej eksploatacji oraz organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach energetycznych i elektrycznych wynikających z nowelizacji Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.
3) Najważniejsze charakterystyczne określenia i definicje.
blok drugi
1) Ramowa Instrukcja Organizacji Pracy opracowana w oparciu o nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych
z uwzględnieniem interpretacji zapisów takich jak:
- Podstawowe wymagania dla prac eksploatacyjnych
- Podstawowe przepisy związane z pracami eksploatacyjnymi
- Podstawowe wymagania – instrukcja bezpiecznej organizacji prac
- Ogólne wymagania dotyczące organizacji prac
- Osoby odpowiedzialne za organizację prac
- Katalog prac wykonywanych na polecenie
- Katalog prac wykonywanych bez polecenia
- Wykonywanie prac na podstawie instrukcji
2) Wypadki przy pracy związane z prowadzeniem eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych
blok trzeci
- Zastosowanie praktyczne z systemu LOTO (system zapobiegający przypadkowemu uruchomieniu urządzeń energetycznych, maszyn oraz instalacji energetycznych – jako skuteczny sposób blokowania energii).
- Definicje, znaczenie i cele systemu LOTO
- Niebezpieczna energia
- Zadania pracownika instalującego LOTO
- Etapy procedury LOTO
- Błędy w procedurze LOTO lub jej braku
TRENERZY
Maciej Ujma
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej. Od września 1995 roku do chwili obecnej pracownik Państwowej Inspekcji Pracy. Po ukończeniu aplikacji administracyjnej w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu i złożeniu egzaminu państwowego w 1996 r. pracował początkowo na stanowisku inspektora pracy, a następnie jako starszy inspektor pracy. W roku 2004 uzyskał tytuł specjalisty w zakresie bezpieczeństwa użytkowania oraz eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych. W roku 2009 awansował na stanowisko nadinspektora pracy. Od roku 2010 został wpisany na stanowisko wykładowcy w Ośrodku Szkolenia PIP, gdzie prowadzi szkolenia dla kandydatów na inspektorów pracy, rzeczoznawców bhp, społecznych inspektorów pracy. Główne tematy prowadzonych zajęć: „Bezpieczna organizacja pracy przy eksploatacji urządzeń energetycznych, w tym urządzeń i instalacji elektroenergetycznych w dystrybucji energii elektrycznej”, „Bezpieczna eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych – ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym”, „Organizacja prac szczególnie niebezpiecznych”. Prowadzi również szkolenia okresowe i doskonalące dla pracowników służby bhp oraz kadry kierowniczej.
Artur Lipowicz
Główny specjalista ds. bhp z ponad 10 letnim stażem pracy, inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej, konsultant, trener oraz biegły sądowy w zakresie bhp. Od 2014r. wykładowca akademicki na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Na co dzień zawodowo związany z firmami z branży: przemysł ciężki, energetyka, paliwowej oraz budownictwo. Od 2015 roku kieruje zespołem kilkunastu inspektorów ds. bhp nadzorujących przebudowę, rozbudowę oraz modernizację jednej z większych sieci stacji paliw w Polsce. Jego zainteresowania zawodowe skupiają się na bezpieczeństwie szeroko ujętym i traktowanym jako proces. Od lipca 2018r. prowadzi blog http://przygodybehapowca.blogspot.com. Uczestnik (w wielu przypadkach czynny) kilkudziesięciu konferencji (w tym kilka międzynarodowych) w zakresie bhp. Od maja 2019 r. prowadzi warsztaty praktyczne z zakresu systemu loto na autorskim trenażerze z tego zakresu.
Pytania:
Karolina Grochulska:
Telefon: 604 426 889
Email: szkolenia@secura.org.pl
Dodaj komentarz