rusztowanie_z_4_systemow.jpg

Tragedia na rusztowaniu – ciąg dalszy…

To tyle wymagań prawnych a teraz z praktyki behapowca oraz z Internetu. Częste błędy przy montażu i użytkowaniu rusztowania.

 

 • Montaż rusztowania niezgodnie z instrukcja producenta – montaż z różnych elementów (najczęściej Altrad Mostostal rusztowanie Rotax Plus i Layher rusztowanie Allround) jednego rusztowania, choć w obu przypadkach w instrukcjach opracowanych prze producenta wyrazie jest napisane, iż montaż rusztowania może odbywać się tylko na oryginalnych częściach.

 

Arcydzieło sztuki montażu. Rusztowanie złożone z czterech różnych systemów.

Częsty mix Altrad Mostostal i Lahyer

 

 • Montaż pionów komunikacyjnych niezgodnie z instrukcją producenta rusztowania.

 

 

Myślę że powyższych zdjęć nie ma co komentować bo widać co jest nie tak. Jedną  rzecz tylko dopowiem. Bardzo rzadko się zdarza aby producent pozwolił montować na zewnątrz rusztowania pion komunikacyjny.

 

 • Niekompletne balustrady ochronne, niewłaściwie zamontowane balustrady ochronne oraz większe niż 20 cm odstępy od konstrukcji/ściany.
Tylko wprawne oko zauważy że na rusztowaniu po prawej stronie brakuje deski krawężnikowej.

 

 

 

 

 •  Brak pełnych/kompletnych podestów na rusztowaniu.

 

 

 • Niezabezpieczone przed przemieszczaniem się kółka rusztowania przejezdnego.
   
  • Niewłaściwie zmontowane rusztowanie przejezdne. Przejeżdżanie z ludźmi na rusztowaniu przejezdnym.

     
    

  •  Nie uziemione lub nieskutecznie uziemione rusztowanie metalowe.

   

  Uziemienie podpięte do pordzewiałego żebrowanego wbite ok. 1,5 w piaszczysto wirowe podłoże. 
  Żadnych szans na skuteczność takiego uziemienia.

   

 

Wzorcowo zainstalowane uziemienie. Odpowiedniej grubości przewód podpięty do bednarki (uziemienia otokowego).

 

Historia zdjęcia z drutem żebrowanym była dosyć ciekawa. Widząc tak wykonane uziemienie poddałem w wątpliwość jego skuteczność. Poprosiłem protokół z pomiaru tego uziemienia. Kierownik robót, (był on jednocześnie elektrykiem pomiarowcem tego uziemienia) z firmy rusztowaniowej przyniósł mi ten protokół. W protokole prawie wszystko się zgadzało. Zanim jednak przeszedłem do dalszej konwersacji zapytałem tego kierownika o to jak długa jest ta szpilka uziemiająca wbita w ziemię. Odpowiedział że około 1,5 – 2 m. Zapytałem go a jednocześnie poprosiłem aby szczerze odpowiedział czy jego zdaniem to uziemienie jest skuteczne. Ostrzegłem go również, że od odpowiedzi jego zależy czy wezwę niezależnego elektryka do weryfikacji tego uziemienia. Kierownik odpowiedział mi szczerze że ta szpilka w tym podłożu to aby była skuteczna to musiała by być wbita około 5 m w ziemię. Przy tej okazji zdradził mi patent jak zrobić aby pomiary skuteczności uziemienia w takich warunkach wyszły dobrze. Powiedział, że oni polewają uziemienie i okolice ziemi gdzie wbita jest szpilka uziemiająca wodą tuż przed pomiarem.

 

Na podsumowanie wątku uziemiania rusztowań metalowych napiszę jedno. Przepis wszystkie bez względnie rusztowania czy aluminiowe czy stalowe muszą być uziemione. Postawione na stopach metalowych czy na kółkach z tworzywa; postawione w środku budynku czy na zewnątrz musza być uziemione. Ponadto należy pamiętać, iż rusztowania postawione na zewnątrz muszą mieć instalację piorunochronną.

 

 • Niewłaściwie zakotwione lub stężone rusztowanie.

 

 • Niewłaściwie wybrany przez montera rusztowań lub użytkowania punkt kotwiący na rusztowaniu.

 

 

 Monter na zdjęciu powyżej został poproszony przeze mnie, aby nie odpinając się od rygla zszedł na ziemię. Jak widać udało mu się to.

 

 

Tak może się skończyć kotwiczenie się do niewłaściwych elementów rusztowania.

 

 

A tak może być jak coś pójdzie nie tak, ale punkt kotwiczenia będzie właściwy.

 

Wybór należy do Ciebie.

 

Jeśli chcesz wybrać mądrze to wybierz punkt kotwieczenia z tym jak przewidział to producent. Zrób to zgodnie z instrukcją montażu i użytkowania danego typu rusztowania.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.